Korduma Kippuvad Küsimused
Paljudel inimestel on seoses ustega sarnased probleemid, oleme siin välja toonud sagedamini korduvad küsimused ja vastused.
1. K: Kas olemasolevat ust on võimalik soojustada?
V: Ei, olemasolevat ust ei ole võimalik soojustada. Väikse mööndusega peab siiski ütlema, et vana, puitraamil ja laudisega kaetud suurt garaažiust on võimalik ja vahel isegi põhjendatud mingil määral soojapidavamaks muuta, kuid samalaadset majaust ei ole otstarbekas soojustama hakata.
2. K: Kas korteril peab olema tulekindel välisuks?
V: Jah, korteri välisuks peab olema sertifitseeritud tuletõkkeuks, tulepidavusklass EI30. Vastav nõue kehtib alates 2018 aastast (RT.1 04.04.2017, 14, Ehitisele esitatavad tuleohutusnõuded ja nõuded tuletõrje veevarustusele). Oluline on siinkohal asjaolu, et vanas majas ei pea tingimata olemasolevat ust tuletõkke ukse vastu välja vahetama ja vana uks võibki paika jääda.
Kui Te ust vahetada soovite, siis peate paigaldama tuletõkkeukse. Kui Te vahetate korteri välisust, kuid ei paigalda uue uksena nõuetekohast ust, võib päästeamet nõuda ukse välja vahetamist tuletõkkeukse vastu. Probleeme võib tekkida ka näiteks korteri müümisel või üürile andmisel, on juhuseid, kus pank ei anna laenu korteri ostmiseks, millel ei ole tuletõkkeust.
3. K: Kas olemasolevat ust saab teha tulekindlaks ukseks? (nt pekiga kattes?)
V: Ei, ühtegi ust ei ole mingilgi viisil võimalik tuletõkkeukseks ümber teha, kui uks ei ole valmistatud sertifitseeritud tootja poolt tuld tõkestava uksena. Vanade kortermajade keldrist ja pööningult võib leida plekiga kaetud puituksi, mida nimetati tulekindlateks usteks, kuid need uksed ei vasta nõuetele ega pea tulekahju korral reaalselt ka vastu.
4. K: Kas tulekindlale uksele võib panna lisaluku?
V: Jah, Üldjuhul on lubatud kõikidele tuletõkkeustele paigaldada lisalukku, ukseketti ja uksesilma. Swedoori (Jeld Wen) tuletõkkeustele võib lisaks turva- lisalukule, ukseketile ja uksesilmale paigaldada ka “läbiukse” postkasti ja mehhaanilist uksekella Abloy 64A RT 40-60mm.
Probleemiks on siinkohal asjaolu, et levinumad tuletõkke sertifikaadiga turvalisalukud (Abloy 428; Abloy 928) on väga väikese nõudluse tõttu tootmisest maha võetud ja sobivate asendustoodete hinnad küündivad üle 500€.
Pean otstarbekamaks lahenduseks asendada standardne lukusüdamik, kaardiga kaitstud turvasüdamiku või kõrgturvasüdamiku vastu. Nende toodete näol on tegemist sisuliselt muukimatute südamikega. Lisavõtmeid on nendele südamikele võimalik tellida ainult turvakaardi alusel.
NB! Kõik tuletõkke uksele paigaldatavad tooted (lukustus, uksesilm, ust läbiv postkast, uksekell jm. peavad vastama EI30 tulepüsivusnõuetele!
5. K: Kas olemasolevasse lengi on võimalik uut ust teha?
V: Jah, olemasolevasse lengi on reeglina* võimalik uus ukseleht toota, kuid peab arvestama, et selline töö on paraku päris kallis, sest ukseleht valmistatakse nö rätsepatööna. Esmalt mõõdistab meister põhjalikult lengi, seejärel valmistab uksetooriku ja siis peab toorikut lengi sisse proovima. Vajadusel tehakse korrektuure ja proovitakse toorikujärgus ukselehte uuesti avasse. Kui ukseleht on sobiv ja süvised klapivad alles seejärel saab toorikut viimistlema hakata.
*Kui olemasolev leng ei ole küllalt paraleelne (leng on tugevasti nö propelleris) siis ei pruugi olla võimalik sinna ukselehte valmistada.